Teie ostukorv on tühi!

KUUETUNNINE TÖÖPÄEV LASTI GÖTEBÖRGIS SÕELAPÕHJAKS!!!

.
Göteborgis asuvas Svartedalensi hooldekodus alustati kuuetunniste tööpäevadega paar aastat tagasi. Nüüd on otsustatud sellest loobuda, vaatamata sellele, et hiljutised uurimused toetavad just lühendatud tööpäevi, kirjutab Äripäev.

Göteborg ei tahtnud eksperimenti jätkata osaliselt selle pärast, et papp sai otsa. Selleks, et kõik töö saaks tehtud, pidi hooldekodu palkama juurde 17 töötajat ning sellega tuli lisapalgakulu juurde 12 miljonit krooni (1,2 miljonit eurot). Linn oli oma eelarves arvestanud vaid paari aastaga ning terve omavalitsuse piires seda eksperimenti teha ei taheta.

Töötajate tervis paranes märgatavalt!

Seega praeguseks on projekt läbi. Eksperimendil on siiski ka pikaajalisi positiivseid külgi, mida uuringus ei arvestatud. Lühem tööpäev parandas töötajate tervist, nad olid vähem väsinud, vähem haiged, neil oli rohkem energiat ja aega muude tegevuste jaoks.

Nimelt võtsid Göteborgi eksperimendis osalenud töötajad vähem haiguslehti, kui 8 tunniste tööpäevade puhul. 6 tunnise tööpäeva puhul magasid nad keskmiselt 7 tundi, 8 tunnise tööpäeva puhul aga vähem, kui 6 tundi. Nad võtsid vähem haiguslehti, kui kõigi teiste Göteborgi hooldekodude töötajad!

8 tunniste tööpäevadega töötavad põetajad võtsid haiguse tõttu 62,5 protsenti rohkem vabu päevi. 6 tunnise päeva teinud töötajatel tuli aga oluliselt vähem ette ootamatuid puudumisi.

Töökvaliteet tõusis

Uuringus leiti, et töötajate tervis ja produktiivsus tõusis. Sellest tulenevat potentsiaalset pikaajalist kulude kokkuhoidu aga ei arvutatud. Üks asi on aga selge, suhtumise ja tervise paranemine parandas hooldekodus põetamise kvaliteeti!

Üleüldiselt on tööealise elanikkonna seas põetajate tervis oluliselt kehvem kui keskmisel rootslasel. Asutustes töötavatel naistel on näiteks suurem kehamassiindeks kui keskmisel töötajal. Uuring aga ei kestnud piisavalt kaua, et positiivset mõju tervisele täielikult mõõta saaks. Tulemused viitavad aga asjaolule, et lühem tööpäev parandab pikaajalist tervist, mis peaks kaasa tooma kulude säästu.

Parema tervise juures olevad töötajad kulutavad tervishoiule poole vähem, selgub Mayo kliiniku avaldatud uurimusest. Florida tervishoiusüsteemis jälgiti 10 000 inimest ning selgus, et inimesed, kelle südame- ja veresoonkonna olukord oli „ideaalne“, kulutasid tervishoiule 4000 dollarit aastas vähem kui need, kelle olukord oli pehmelt öeldes „kehv“.

„Rootsi eksperimendi täielik analüüs oleks andnud meile väga väärtuslike tulemusi,“ ütles American Heart Associationi meditsiinijuht ja Florida uuringu üks autoritest Eduardo Sanchez. „Küsimus on selles, kuidas nad kulusid mõõtsid ning millega arvestati, millega mitte?“ Svaredalensi eksperimendis ei arvutatud üldse välja palju põetajad tänu 6tunnisele tööpäevale tervishoiult kokku hoiavad, rääkimata pikaajalisest perspektiivist.

Rohkem energiat ja vähem stressi

Põetajad, kes töötasid vähem, ütlesid, et neil oli eksperimendi ajal rohkem energiat ja vähem stressi. Sanchez tõi välja uuringu, kus leiti, et inimesed, kes tunnevad end oma tööandja suhtes hästi, teevad paremaid tulemusi. „Kui sa tunned ennast tööandja suhtes hästi, siis sa oled parem töötaja,“ ütles ta.

Ka mitmed teised Rootsi omavalitsused on sarnaseid eksperimente alustanud. Eelkõige on ettevõetud valdkonnad, kus töötajatel on väga kehv tervis ja oluliselt rohkem stressi. Puuduseks on see, et jätkuvalt arvestatakse vaid lühiajaliste kuludega. Lisaks sellele on tehtud ka mitmeid uuringuid, mille tulemused on olnud tunduvalt kehvemad, kui Svartedalensis.

USAs kulutavad mõned ettevõtted töötaja kohta sadu tuhandeid dollareid, et töökeskkonda paremaks muuta. Sellega loodetakse säästa raha ja suurendada produktiivsust. Tõsi, 8tunnist tööpäeva nähase ka seal jätkuvalt paratamatusena. Seega pole hea, ilma halvata!

Originaalartikkel on leitav siit.

 

Latest update: 11.06.2017

Raz*War

Võta meiega ühendust

  • +372 50 76 604
  • Aarelii OÜ. Hansu 12
  • Tallinn. Estonia

Jan!